گل بهار

توکل به خدا

/ بازدید : ۱۵۹

من فکر میکنم خدا و ایمان بهش، برای هر آدمی، بدون توجه به دین و اعتقادات مذهبیش، شکل به خصوص خودش رو داره و هر آدمی، یه جور خدا رو میبینه و باهاش ارتباط برقرار میکنه و از همه مهمتر بهش اعتماد یا توکل میکنه.

این روزها، بدون اینکه متوجه باشم، تو خیلی از لحظه هام، خطاب به خدا، خیلی از توکل به خودت استفاده میکنم. اول و آخر نمازهام، موقعهایی که دارم فکر میکنم، وقتی عصبی میشم یا استرس دارم و خیلی جاهای دیگه خدایا شکرت، توکل به خودت و الهی به امید تو از دل و ذهن و زبونم پاک نمیشه.

توکل به خدا برای من معناش این نیست که هیچ حرکتی نکنم و منتظر باشم خدا دستم رو بگیره و منو به جایی که میخوام برسونه، چرا که خدام گفته از تو حرکت و از من برکت. توکل به خدا برای من، معنیش اینه که به قدرتی که پشتوانه ی هر حرکت منه اعتماد کنم و از نیرویی که درون وجودم قرار داده استفاده کنم، و تلاش کنم و قدم بردارم، و بعد از همین قدرت بی کران بخوام، اگر راهی که دارم میرم درسته، دستم رو بگیره و اگرنه، کمکم کنه خطا نکنم و از راهم برگردم، حتی اگه دل کندن و پذیرشش برام سخت باشه. حتی اگه قرار باشه لحظه های زیادی بابتش اشک بریزم و عذاب بکشم.

توکل به خدا یعنی اینکه من از خدایی که به من قدرت اختیار و انتخاب داده، بهم قدرت تفکر داره، میخوام یه لحظه هم منو به حال خودم رها نکنه...

توکل به خدا برای من معناش این نیست که انتظار داشته باشم، وقتی به خدا ایمان آوردم و خودم رو به دستاش سپردم، و یا وقتی تلاش کردم و ازش خواسته ای داشتم، اونم منو دقیقا به همون چیزی که خواستم برسونه. توکل به خدا برای من این معنی رو داره که تو زندگیم با اینکه گاهی مشکلات بزرگی هم پیش میاد که هرچقدر براشون تلاش میکنم ممکنه راهی برای رهایی ازشون به ذهنم نرسه، اما آرامش و اطمینانی دارم که هیچ کس و هیچ کس نمیتونه جز خدا و ایمان قلبی اون رو به من بده، توکل به خدا برای من، امیدی که تو بدترین شرایط، ته دلم نمیمیره و نوریِ که گوشه ی فکر و قلبم خاموش نمیشه. و به واسطه ی همین نور، به واسطه ی همین امید، به واسطه ی همین ایمان، تو دل سخت ترین شرایط و موقعیتی که اون رو بن بست می دونم، راهی باز میشه که حتی به فکرم هم نمیرسید. یا حتی اگرم این اتفاق نیفته، اونقدر این نیرو تو دلم پرقدرته، که باور دارم به صلاحم بوده و اونو راحت میپذیرم و آرامش زندگیم از بین نمیره و دوباره حرکت و تلاش میکنم...

توکل به خدا برای من معناش اینه که خیلی وقت ها، چیزایی که از خدا خواستم رو بهم نداده، اما بعدها با همه ی همه ی وجودم فهمیدم و باور کردم که چقدر خوب بود که این اتفاق نیفتاده، یا خیلی وقتا، چیزهایی رو ازم گرفته، چیزهایی که بابت هر کدومشون درد و رنج زیادی کشیدم، اما بعد از همه ی اونها دنیای بزرگ تری، بهم هدیه داده.

توکل به خدا برای من، اونقدر تو این چند سال پررنگ شده، که دیگه بدون اینکه متوجه باشم، بدون اینکه حتی بهش فکر کنم، ناخودآگاه اول هر دعا، خواسته، ذکر، درد دل و راز و نیازی به خدام میگه: اگه صلاح میدونی، اگه راهم اینه، اگه به تو نزدیک تر میشم... و در کمال ناباوری میبینم، چقدر تو مسیر خیر و برکت قرار گرفتم و دنیام فرق کرده، چقدر همه چیز رنگ و بوی دیگه ای گرفته و خیلی از دل نگرانی و دلهره هام از بین رفته و هر روز معجزه ها تو زندگیم اتفاق می افته.

من ایمان دارم که همه ی ما فرستاده های خدا روی زمین هستیم، و باید طوری زندگی کنیم که به خدا نزدیک و نزدیک تر بشیم و خیلی از آشفتگی ها، ناراحتی ها، رنج و بی قراری های ما تو زندگی، نتیجه ی همین فاصله ای که از خدای خودمون و ذاتِ خودمون میگیرم.

اینا رو نوشتم که بگم، هرکجای راه که باشیم، تو هر شرایطی که باشیم، برای پیداکردن خودمون دیر نیست، اینا رو نوشتم که بگم فرقی نداره از چه دین و خانواده و فرهنگ و نژاد و طبقه و رنگی هستیم، اون چیزی که به ما و زندگیمون خیر و برکت و آرامش میده، ارتباط و ایمانی که تو قلبمون به خدا داریم.

اینا رو نوشتم که بگم، حیفِ که تو این *چند دهه ی زیستی سریع تمام شونده، خودمون رو از این نعمتِ عظیم و بی کران محروم کنیم.

 

 

شاید تموم اونچه که من تلاش کردم بگم، تو این شعر مولانا، که مدت های زیادیِ میخوام بدم این قسمتش رو رو برام بنویسن و قابش کنم تا همیشه جلوی چشمهام باشه، قشنگ تر و زیباتر بیان شده.

در اگر بر تو ببندد مرو و صبر کن آن جا               ز پس صبر تو را او به سر صدر نشاند

و اگر بر تو ببندد همه ره ها و گذرها                 ره پنهان بنماید که کس آن راه نداند  برگرفته از وبلاگ رهای دوست داشتنی ام ...

امروز که ارشیو وبلاگشو باز کردم و پست های سرشار از لذتشو می خوندم به این پست برخوردم ...

دوست دارم اینجا ثبتش کنم تا برای همیشه داشته باشمش . 

نویسنده : گل بهار ۳ لایک:)
🍁 غزاله زند
۱۸ ارديبهشت ۲۰:۰۰
چه قشنگ و دوستداشتنی :) 
توکل به خدا،آرامشی داره وصف‌ناپذیر :) 
پاسخ :
دقیقا 
بانوچـ ـه
۲۰ ارديبهشت ۲۰:۵۵
چه پست ِ قشنگی... زندگیت پر از لبخند ِ خدا باشه عزیزم :)
پاسخ :
همچنین بانوچه جان *:
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
به نام خدای سرشار از لطف و مهربانی
دختری 27 ساله ...ساکن تهران


از جهانی پر هیاهو به گوشه ی دنجی پناه آورده ام ...


آدرس اینستاگرام : sheidaei_1989


طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان